Амброзія полинолиста однорічна самоопилювана рослина, зовнішнім виглядом, розмірами i формою листків нагадує полин гіркий (звідки й назва полинолиста). Стебло i листя опушенi. Період вегетації амброзії полинолистої  розпочинається з середини квітня i за сприятливих умов, та відсутності заходів з боротьби, зарості амброзії полинолистої можуть досягати висоти 2 метрів, розвити потужну кореневу систему i утворити на кожній рослині 80 – 100 тис. насінин.

Амброзія полинолиста засмічує вулиці та подвір’я, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок, пустирі, створює неестетичний, занедбаний вигляд територій парків, скверів та інших зелених зон міста.

Крім шкодливого впливу на культурні рослини амброзія полинолиста, негативно впливає на здоров’я людини. Пилок рослин е сильним алергеном i викликає алергічні захворювання.

Для ліквідації амброзії полинолистої треба добитися щоб все насіння, яке є в ґрунті проросло i завадити утворенню амброзією полинолистою нового насіння.

Через те, що насіння може проростати до 40 років, то процес боротьби з амброзією тривалий i вимагає щорічного знищення амброзії на одній i тій же території.

Щоб не допустити довготривалих витрат на боротьбу з амброзією потрібно щорічно перевіряти всі території на наявність амброзії полинолистої i при її виявленні негайно її знищити.

Методи боротьби з амброзією

При виконані робіт із знищення карантинних рослин, необхідно захистити відкриті ділянки шкіри, очі, верхні дихальні шляхи.

Механічний метод – скошування рослин амброзії (як можна нижче) перед початком цвітіння (кінець липня – початок серпня), можливо повторне низьке скошування перед формуванням насіння, прополювання (виривання з корінням, висапування).

Хімічний метод – застосування для обприскування рослин амброзії на засмічених ділянках безпечних засобів, які пригнічують ріст та розвиток амброзії: або гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.

Фiтоценотичний метод – знищення рослин амброзії: на засмічених ділянках шляхом переорювання ґрунту з подрібненням рослинних решток та наступним висівом на цих ділянках багаторічних злаково-бобових травосумішей або газонних трав чи розстиланням газонних рулонів.

У зв’язку з тим, що багаторічні трави повільно ростуть в перший період вегетації, найбільш ефективним є поєднання попередньої: обробки ґрунту для знищення вегетуючої амброзії з наступним посівом багаторічних трав i травосумішей в оброблений ґрунт.

Штучне створення заростей багаторічних трав сприяє пригніченню осередків амброзії: полинолистої. Добре себе зарекомендувало застосування суміші багаторічних злакових трав з бобовими, які розростаючись на другий-третій рік, практично повністю витісняють амброзію полинолисту з території.

Підбір трав для посіву проводиться з урахуванням умов зони вирощування і умов міста.

Для м. Запоріжжя найбільш ефективні чисті посіви наступних видів трав:

конюшина біла (повзуча) та спориш звичайний.

Таблиця 1

№ з/пТрава (назва)Відсоток у складі (%)Норма посіву (г/м2)Норма посіву (кг/га)Примітка
1Конюшина біла10010100в чистому вигляді
2Спориш звичайний100550в чистому вигляді

Гарні результати дає засівання травосумішей наступних видів рослин:

  • мітлиця тонка,
  • райграс пасовищний,
  • костриця червона,
  • костриця овеча,
  • тонконіг лучний,
  • еспарцет виколистий (посівний),
  • еспарцет піщаний,
  • тимофіївка степова.

Склад травосумішей рекомендованих для засівання на території м. Запоріжжя в рамках фiтоценотичного методу боротьби з карантинними рослинами:

Таблиця 2

№ з/пТрава (назва)Відсоток у складі (%)Норма посіву (г/м2)Норма посіву (кг/га)Примітка
І варіант
1Райграс пасовищний5025250в суміші
2Конюшина біла10550
3Тимофіївка степова10550
4Тонконіг лучний10550
5Вівсяниця червона10550
6Мітлиця тонка10550
ІІ варіант
1Вівсяниця червона2010100в суміші
2Райграс пасовищний3015150
3Тимофіївка степова2010100
4Мітлиця тонка2010100
5Конюшина біла52,525
6Еспарцет виколистий52,525
ІІІ варіант
1Вівсяниця червона2512,5125в суміші
2Райграс пасовищний2512,5125
3Тимофіївка степова3015150
4Конюшина біла2010100

Агротехнічні заходи по посіву травосумішей для провадження фітоценотичного методу боротьби з карантинними рослинами.

Посіву злаково-бобових травосумішей передує передпосівна культивація ґрунту або мульчування. Багаторічні трави у рік засівання розвиваються повільно, i бур’янисті рослини можуть пригнітити їх схожість. Тому, при підготовці ділянки для посіву, видалення бур’янів проводять особливо ретельно.

Ефективність створення високоякісних травосто1в залежить від строків засівання. Сприятливі умови для засівання травосумішей наступають рано навесні, коли ґрунт достатньо зволожений, а також влітку, після зниження високих температур. При літньому засіванні травосумішей найважливіше значення має останній термін. Сіяти трави пізніше 10-15 серпня не рекомендується. Трави, висіяні у пізніші терміни, добре сходять, але бобові види до настання холодів не встигають утворити стійку кореневу систему, накопичити достатню кількість запасних поживних речовин i тому важко витримують зимові умови.

Насіння висівають на легких ґрунтах на глибину 2-3 см; на важких ґрунтах на глибину 1-2 см.

Засіяну ділянку треба полити водою зі шланга, з використанням насадок для дрібного розпилювання води, щоб при поливі насіння не вимивалось з ґрунту.

Поверхню ґрунту необхідно підтримувати у вологому стані. Підсушування верхнього шару ґрунту може сильно затримати проростання насіння або викликати загибель паростків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до вмісту